Profesjonalna pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.
Poradnia psychologiczna dla dzieci świadczy usługi na podstawie umowy z NFZ w ramach Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny.
Z pomocy w ośrodku mogą skorzystać dzieci przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, dzieci i młodzież objęte obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcące się w szkołach ponadpodstawowych – do ich ukończenia, a także ich rodziny, lub przedstawiciele ustawowi, lub inne osoby stanowiące oparcie społeczne.
Misja ośrodka.
Misją ośrodka jest pomoc dzieciom i młodzieży w odzyskiwaniu lub budowaniu zdolności do zachowania psychicznej równowagi w przebiegu rozmaitych kryzysów życiowych i rozwojowych.
Misję tę realizujemy, uwzględniając rolę środowiska dziecka dla jego zdrowego rozwoju. Proponowana przez nas pomoc przebiega dwutorowo, w jej skład wchodzą:
- Wspieranie rodziców w rozumieniu świadomych i nieświadomych komunikatów dziecka. Wzmacnia to zdolności rodzica do dawania dziecku potrzebnego oparcia w ważnych momentach jego rozwoju. W wielu przypadkach, dzięki zaangażowaniu rodziców w refleksję nad sytuacją dziecka, udaje się rozwiązać problem bez konieczności długoterminowej pracy indywidualnej z dzieckiem.
- Psychoterapia indywidualna i grupowa dla młodzieży z problemami dotyczącymi lęku, depresji, wycofania o nasileniu klinicznym. W przypadku młodszych dzieci, kiedy jest to wskazane proponujemy terapię psychologiczną. Psychoterapia i pomoc psychologiczna świadczone są w oparciu o kontrakt zobowiązujący do regularnego uczestniczenia w sesjach o ustalonej częstotliwości.
Pomoc psychologiczna w środowisku dziecka.
Stałym elementem pomocy dziecku i rodzinie są spotkania w naturalnym środowisku dziecka realizowane przez psychologów, pracujących w roli terapeutów środowiskowych.
Udział pracy środowiskowej w planie pomocy dziecku może przybrać postać:
- diagnozy psychologicznej w środowisku (standardowo) – ok. 3 spotkań w tym z wykorzystaniem kwestionariuszy przesiewowej diagnozy psychologicznej;
- docelowej pomocy (kiedy wynika to ze specyficznych wskazań) dla dziecka i/lub rodzica.
Szczególną formą naszej pracy środowiskowej jest wsparcie mam i ojców niemowląt i małych dzieci do 3 r. ż., które odbywa się w warunkach domowych.
Zasady pracy ośrodka.
Do tego, by dziecko i rodzina zostali przyjęci w ośrodku nie jest potrzebne skierowanie. Pomocą zostają objęte małe dzieci przed rozpoczęciem edukacji oraz starsze dzieci i młodzież mające status uczniów.
Oczekujemy zgody obu opiekunów prawnych dziecka na świadczenie pomocy dziecku, jeśli żadnemu z rodziców nie ograniczono władzy rodzicielskiej w zakresie decydowania o sprawach dotyczących leczenia dziecka. Aby rozpocząć świadczenie pomocy niezbędny jest kontakt w szczególności z opiekunem faktycznym dziecka.
Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
Ośrodki I poziomu referencyjnego zostały powołane do życia w 2019 roku w szczególności do świadczenia pomocy „pierwszego kontaktu” pacjentom nie korzystającym dotąd ze wsparcia specjalistycznego. Nasz ośrodek rozpoczął swoją działalność w kwietniu 2020 roku. W takim zakresie, na jaki pozwalają nasze zasoby kadrowe, możliwa jest kontynuacja pracy psychologicznej dla pacjentów dziecięcych i młodzieżowych, których leczenie zostało rozpoczęte w innych ośrodkach i są już pod opieką psychiatry lub mają za sobą hospitalizację psychiatryczną. Proces kwalifikowania do pomocy jest identyczny jak dla osób zgłaszających się bez skierowania.
W Ośrodku stosujemy standardy dotyczące poufności i odpowiedzialności zawarte w zasadach etycznych Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (EAP) przyjętych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W sytuacji wskazań do współpracy ze środowiskiem dziecka, odbieramy odpowiednią zgodę rodziców na piśmie.